Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring your living room to the next level with the sleek, innovative Alister power gliding sofa. This transitional style sports sleek curves upholstered in your choice of luxurious top-grain leather. A step above typical reclining, these gliding seats provide a smooth, versatile, and unique experience. The ultimate in futuristic comfort, this sofa includes a drop down back cushion with two cupholders, a wireless charging pad, and USB ports to keep your devices charged and within reach. Kick back in the Alister, the future of relaxation.
Product Details
| Collection | Alister |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Gliding, Charging Ports Included, Flip-Down Center Back, Wireless Charging, Cup Holders, and Lighting |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-71 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 53.421 |
| Carton Weight | 357.000 lb |
| Product Weight | 357 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 357 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 82 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Alister |
Contact Us
"*" indicates required fields
