U8055 Medford Wedge – Charcoal
SKU:
U8055-13-23
Category: Sleeper Sofas
Tags: Charcoal, Emerald Home Furnishings, Gray, Reclining, Sleeper Sofas
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Medford sectional has it all—two power-recline seats, a storage console with cup holders, seating for the whole family, and a full-size Cool Jewel gel memory foam sleeper for overnight guests. The neutral palette and contemporary design elevate the style of your home and make this the perfect place to entertain or just lie back and relax.
Product Details
| SU Dim Length | 70 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 45 in |
| SU Dim Height | 41 in |
| CTN Dim Length | 66.5 in |
| CTN Dim Width | 40 in |
| CTN Dim Height | 30.5 in |
| CTN Volume | 46.95 cft |
| CTN Weight | 109 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 70 × 45 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | U8055 Medford |
Contact Us
"*" indicates required fields