Thornton Leather Full Sleeper
SKU:
3535-43
Category: Sleeper Sofas
Tags: Cream, Customizable, Flexsteel, Sleeper Sofas
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton sleeper. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece that doubles as a bed. Offered in your choice of leather or Kashmira, this sleeper provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Removable Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, and Splendid Comfort Mattress |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 50.56 |
| Carton Weight | 182 lb |
| Product Weight | 182 lb |
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 78 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Contact Us
"*" indicates required fields