Serendipity Fabric Full Sleeper
SKU:
5552-43
Category: Sleeper Sofas
Tags: Cream, Customizable, Flexsteel, Sleeper Sofas
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Wide cushions, sleek arms, and weltless cushions make Serendipity a welcoming, timeless choice for your living space. A tubular steel mechanism combined with several mattress choices ensures you and your guests the perfect night’s sleep.
Product Details
| Collection | Serendipity |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 45.20 |
| Carton Weight | 168 lb |
| Product Weight | 168 lb |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 70 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Serendipity |
Contact Us
"*" indicates required fields