Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
SKU:
SS640-6PC2-088
Category: Sectionals
Tags: Brown, Hooker Furniture, Medium Brown, Sectionals
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Torres 6-Piece Sectional with power recline and power headrest offers complete support in style. The sleek silhouette features high backs, topstitch trim and a luxurious semi-aniline top-grain leather in the Sorrento Mocha color. The configuration includes a left armchair, three stationary armless chairs, a corner wedge and right-arm chair, with power recline and power headrests on the left and right chairs. A USB port is also offered.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 |
|---|---|
| Carton Height | 2351.46 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 555.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 118.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 70.5 |
| Height | 40.50 |
| Leather | Sorrento Mocha (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 20 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 146.00 |
| Weight | 462 |
| Image Role Data | {“SS640_6PC2_088_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS640_6PC2_088_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS640_6PC2_088_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
| Weight | 462 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 118 × 146 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Contact Us
"*" indicates required fields