Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
SKU:
SS435-6PC3-089
Category: Sectionals
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Reclining, Sectionals
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Savion Deux 6 Seat Sectional offers three power recliners and seven power headrests for customizable comfort. Upholstered in West Saddlewood leather, it features classic chesterfield tufting, copper-toned nail trim, and dark wood accents. Designed for larger spaces, this sectional blends luxurious leather with modern reclining technology, creating an elegant and functional seating solution.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Power recline at each end seat and one armless seatPower headrest on all seatsSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchro | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 831.40 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 908.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 132.00 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 28.75 |
| Leather | West Saddlewood (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 168.25 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 838 |
| Image Role Data | {“SS435_6PC3_089_detail”:[“Detail Image 1″],”SS435_6PC3_089_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”],”SS435_6PC3_089_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open Straight”],”SS435_6PC3_08 |
| Weight | 838 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 168.25 × 28.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Contact Us
"*" indicates required fields