Sleepers Medford-3pc 3-power Reclining Sectional – Tan
SKU:
U8055-13-19-28-05-K
Category: Sectionals
Tags: Brown, Emerald Home Furnishings, Reclining, Sectionals, Tan
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Medford sectional has it all—two power-recline seats, a storage console with cup holders, seating for the whole family, and a full-size Cool Jewel gel memory foam sleeper for overnight guests. The neutral palette and contemporary design elevate the style of your home and make this the perfect place to entertain or just lie back and relax.
Product Details
| SU Dim Length | 116 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 110.5 in |
| SU Dim Height | 41 in |
| Motion | Recline |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 116 × 110.5 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tan |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sleepers |
Contact Us
"*" indicates required fields