Sectional Chofa-navy
SKU:
U4191-09-04
Category: Sectionals
Tags: Blue, Emerald Home Furnishings, Navy, Sectionals
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Perfect for smaller spaces, the Nix sectional is charming and comfortable. With three ways to arrange it, this sectional can easily meet your design aesthetic and accommodate your needs. Set up the chaise for the left or right side, or even separate it out to create a sofa with matching ottoman. Whether you’re shopping for an office, an apartment, or a bonus room, Nix is the perfect choice.
Product Details
| SU Dim Length | 78 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 60 in |
| SU Dim Height | 32 in |
| CTN Dim Length | 71 in |
| CTN Dim Width | 28 in |
| CTN Dim Height | 21 in |
| CTN Volume | 24.16 cft |
| CTN Weight | 127 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | plastic |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 78 × 60 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Navy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sectional |
Contact Us
"*" indicates required fields