Octavia Upholstered Sectional – Ivory
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Octavia Sectional in polyester fabric features a sleek crescent shape that brings a touch of contemporary elegance to any space. Its smooth round legs and soft, inviting lines create a modern, airy feel that enhances your living room’s atmosphere. with the round accent pillows, the sectional adds comfort and style, making it the perfect centerpiece for a chic, modern environment.
Product Details
| Overall Dimensions | 116.25”W x 58”D x 29.25”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubberwood |
| Colors | Ivory |
| Weight | 171.1 lbs |
| Seat Count | 4 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.75″ |
| Seat Width | 113″ |
| Seat Depth | 23.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam and Fiber |
| Back Cushion Composition | Crash Foam & Synthetic Fiber |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 171.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58 × 116.25 × 29.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Octavia |
Contact Us
"*" indicates required fields