Fresco 5 Seat Sectional with Power Recline & Power Headrest
SKU:
SS404-5PC3-080
Category: Sectionals
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Reclining, Sectionals
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A sleek, low-profile silhouette with wide track arms and wood block feet is married to a warm and inviting caramel-colored luxurious semi-aniline leather cover in the Fresco 5-Seat Sectional. Featuring power recline and power headrest, the pieces include an armless chair, armless power recliner, corner wedge and left and right sofa ends.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28.5 |
|---|---|
| Carton Height | 3278.36 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 327.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 134.50 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 36 |
| Height | 30.50 |
| Leather | Zen Caramel (Semi-Aniline) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ZEN-CARMEL-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 24 |
| Seat Height | 18.5 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-ZEN-CARMEL-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 134.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 305 |
| Image Role Data | {“SS404_5PC3_080_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS404_5PC3_080_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS404_5PC3_080_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
| Weight | 305 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 134.5 × 134.5 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | MS |
Contact Us
"*" indicates required fields