Donovan Upholstered Sectional
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Donovan Sectional combines refined design with functional innovation. Featuring clean lines, plush cushions, and durable upholstery, this sectional offers spacious comfort for lounging or entertaining. A built-in side table on the arm adds a touch of practicality and modern flair, making it a standout addition to any living space.
Product Details
| Overall Dimensions | 132.3”W x 132.3”D x 32.3”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Oak Wood |
| Colors | Sand |
| Weight | 377 lbs |
| Seat Count | 5 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 37.4″ |
| Seat Depth | 22.8″ |
| Seat Construction | Pocket coil unit |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 20.1″ |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 377 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132.3 × 132.3 × 32.3 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Donovan |
Contact Us
"*" indicates required fields