Branford Leather Power Recliner Sectional W/laf Chaise – Camel
SKU:
2207SC11
Category: Sectionals
Tags: Camel, Classic Home, Cream, Motion, Reclining, Sectionals
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Wrapped in luxurious top-grain leather, the Branford Power Recliner Sectional blends modern design with ultimate relaxation. Its spacious LAF chaise and power reclining seats offer tailored comfort, while sleek lines and plush cushioning create a refined space for effortless lounging and timeless style.
Product Details
| Overall Dimensions | 110.2”W x 58.6”D x 39.3”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather |
| Colors | Camel |
| Weight | 298.99 lbs |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 105″ |
| Seat Depth | 20 – 40″ |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 23″ |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
| Rub Count | 20000 |
| Weight | 298.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58.6 × 110.2 × 39.3 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Camel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Branford |
Contact Us
"*" indicates required fields