Analiese-3pc Sectional W / 4 Pillows- Lsf & Rsf Chaise -lt Grey
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Analiese collection gives the standard sectional an upscale update by adding a chaise and a conversation corner on the opposite end. Pops of subtle color and pattern in the accent pillows add dimension to the classic textured upholstery. Combining the best of both worlds, you have your choice of a spacious chaise for lounging, an inviting cuddler for curling up, or both! The transitional Analiese collection will look beautiful tucked into a cozy corner or defining an open concept space with a style that will last for years to come.
Product Details
| SU Dim Length | 121.25 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 67 in |
| SU Dim Height | 37.75 in |
| CTN Volume | 116.55 cft |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Foam |
| Toss Pillows Included | 4 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 121.25 × 67 × 37.75 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Sectional |
Contact Us
"*" indicates required fields