Adalynne Upholstered Sectional – Buttermilk
SKU:
53006363
Category: Sectionals
Tags: Buttermilk, Classic Home, Cream, Sectionals
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sink into ultimate comfort with this modern sectional sofa, upholstered in buttermilk-soft yet durable polyester fabric. Generously padded with high-resilience foam, each seat offers plush support and cloud-like coziness. The expansive U-shaped design is perfect for living rooms, family spaces, or entertainment areas. Clean lines and a neutral palette blend effortlessly with contemporary, modern farmhouse, and minimalist décor. A stunning centerpiece that invites relaxation and everyday luxury.
Product Details
| Overall Dimensions | 156”W x 78”D x 28.5”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Buttermilk |
| Weight | 180 lbs |
| Seat Count | 6 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 16.25″ |
| Seat Width | 125.5″ |
| Seat Depth | 26″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Back Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 28.5″ |
| Rub Count | 50000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 156 × 28.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Buttermilk |
| Style | Contemporary |
| Collection | Adalynne |
Contact Us
"*" indicates required fields