U8060 Clayton II Rsf Chaise W / 2 Pillows-grey
SKU:
U8060-12-23B
Category: Sectional Parts
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Sectional Parts
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Clayton II is a versatile and comfortable contemporary sectional. The plush texture of chenille upholstery wraps around its plump yet tailored silhouette while the flared arm beckons you to come relax. Turn the ottoman sideways and place it up against the sectional to serve as an additional chaise. There’s no wrong way to enjoy the comfort of the Clayton II.
Product Details
| SU Dim Length | 84 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 36 in |
| SU Dim Height | 36.5 in |
| CTN Dim Length | 85.5 in |
| CTN Dim Width | 37 in |
| CTN Dim Height | 33 in |
| CTN Volume | 60.41 cft |
| CTN Weight | 52 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Toss Pillows Included | 2 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 84 × 36 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | U8060 Clayton II |
Contact Us
"*" indicates required fields