Modular Lsf Loveseat W / 3 Pillows-grey
SKU:
U4551-11-03
Category: Sectional Parts
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Sectional Parts
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring a luxe elegance to your living room with the Berlin collection. This eye-catching modular collection offers a variety of seating options, bringing a custom, one-of-a-kind look to your space. Covered in a unique mix of cozy looks-like-leather and chenille fabrics, this bold, deep-seating collection combines comfort, texture, and sophistication. Personalize your configuration and style with the Berlin.
Product Details
| SU Dim Length | 60.6 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 38.6 in |
| SU Dim Height | 39 in |
| CTN Dim Length | 39.25 in |
| CTN Dim Width | 61.75 in |
| CTN Dim Height | 31 in |
| CTN Volume | 43.48 cft |
| CTN Weight | 93 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Toss Pillows Included | 3 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 60.6 × 38.6 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Modular |
Contact Us
"*" indicates required fields