Woodlawn Fabric Power Recliner
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Woodlawn recliner spotlights a beautifully curved Valencia-finished arm topped off with a soft upholstered arm cap. The comfort of the fully padded footrest, divided back cushions, and refined scaling make Woodlawn a great recliner for any setting. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Product Details
| Collection | Woodlawn |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 104 lb |
| Product Weight | 104 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Woodlawn |
Contact Us
"*" indicates required fields