View Dove Leather Power Swivel Recliner with Power Headrest
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Enjoy an extensive range of motion in a chair that looks as good as it feels with the MOV 360 View recliner. Whether you are gaming, chatting or watching a movie, you can stay active as you sit with help from a swivel that rotates a full 360 degrees. Pad-over arms are paired with a divided backrest for head and lower back support, while an extended footrest accommodates taller users. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system provides long-lasting seat support that you can count on. Move seamlessly from sitting to fully reclined with a power button that allows you to customize your comfort. Upholstered in a premium, taupe split/grain leather with a welt trim and heavy thread top-stitching for a refined look, View is sure to make a statement in your home.
Product Details
| Collection | View |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Lay-Flat Mechanism, Swiveling, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 050-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.536 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
Contact Us
"*" indicates required fields