U7542 Justine Manual Recliner – Charcoal
SKU:
U7542-04-03
Category: Recliners
Tags: Charcoal, Emerald Home Furnishings, Gray, Recliners, Reclining
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Justine recliner brings casual contemporary comfort into focus with its clean lines, narrow track arms, and subtle tailoring. Pillow-edge seams trace the arms and back cushion for a relaxed, inviting silhouette. Horizontal tufting adds gentle structure to the back, while a black metal lever ensures smooth, manual reclining. Upholstered in charcoal gray polyester fabric, Justine is built for everyday comfort with a sinuous spring seat and individually pocketed coil cushion to create an easygoing essential for modern living.
Product Details
| SU Dim Length | 31 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 39 in |
| SU Dim Height | 43 in |
| CTN Dim Length | 32.3 in |
| CTN Dim Width | 33.5 in |
| CTN Dim Height | 26.2 in |
| CTN Volume | 16.41 cft |
| CTN Weight | 107 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 31 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | U7542 Justine |
Contact Us
"*" indicates required fields