U7211 Danyon Motion Glider Recliner – Charcoal
SKU:
U7211-04-03
Category: Recliners
Tags: Charcoal, Emerald Home Furnishings, Gray, Motion, Recliners, Reclining
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Easily refresh your home with the space-friendly, gliding recliner Danyon. This smaller-framed design is large in comfort with its deep seat and expertly placed back tufting. Contrast stitching wraps this piece to present a well-tailored look, while the padded arms will make you feel right at home. Revitalize with an easy pull of a lever to recline into soft, faux leather that reminds you to stay a while.
Product Details
| CTN Dim Length | 31.1 in |
|---|---|
| CTN Dim Width | 30.3 in |
| CTN Dim Height | 25.6 in |
| CTN Volume | 13.96 cft |
| Motion | Swivel, Glider, Recline |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Engineered Wood |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| SU Dim Length | 30.7 in |
| SU Dim Width | 37.8 in |
| SU Dim Height | 41 in |
| CTN Weight | 93 lbs |
| Dimensions | 30.7 × 37.8 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | U7211 Danyon |
Contact Us
"*" indicates required fields
