U7190 Adrian Swivel Recliner – Brown
SKU:
U7190-04-05
Category: Recliners
Tags: Brown, Emerald Home Furnishings, Motion, Recliners, Reclining
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring casual comfort into your home with the Adrian motion collection. Soft, walnut brown upholstery is accentuated with contrast stitching, decoratively mitered seams, and copper nailhead trim. The thickly pillowed back cushions and padded arms just beg you to recline into their embrace with the easy release of a lever while cupholders and USB charging ports assure you won’t need to leave any time soon.
Product Details
| SU Dim Length | 41 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 41 in |
| SU Dim Height | 41 in |
| CTN Dim Length | 42 in |
| CTN Dim Width | 33 in |
| CTN Dim Height | 30 in |
| CTN Volume | 24.06 cft |
| CTN Weight | 127 lbs |
| Motion | Glider, Recline, Swivel |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Web Suspension |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 41 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | U7190 Adrian |
Contact Us
"*" indicates required fields
