Motion Swivel Glider Recliner-grey
SKU:
U7130-04-03
Category: Recliners
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Grey, Motion, Recliners, Reclining
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Jessie James motion collection offers luxury and style with ultimate comfort and convenience. The richly colored faux leather is contrasted by white topstitching creating an eye-catching detail. The well-positioned recline feature handle blends in nicely, offering modern amenities within a traditional design. You can have comfort without sacrificing style with the Jessie James collection.
Product Details
| SU Dim Length | 39 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 38 in |
| SU Dim Height | 41.5 in |
| CTN Dim Length | 38 in |
| CTN Dim Width | 31 in |
| CTN Dim Height | 31 in |
| CTN Volume | 21.13 cft |
| CTN Weight | 113 lbs |
| Motion | Swivel, Glider, Recline |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 39 × 38 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Motion |
Contact Us
"*" indicates required fields
