Motion 2p Recliner – Black Pattern
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Teagan will change your opinion on motion furniture with its trimmed lines, fashionable fabrics, and thoughtful features. Each piece is designed with a contemporary frame and elevated on sleek metal sleigh legs for a modern touch. The sofa goes a step further with a built-in drop-down table featuring stainless steel cupholders and a storage drawer to combine style with practicality. Dual power functionality allows each person to separately adjust the head and foot rests to their optimum comfort. Beige and cream-flecked fabric upholsters the sofa and loveseat while coordinating recliners in a muted brown leather or patterned fabric will make you want to put Teagan front and center.
Product Details
| SU Dim Length | 36 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 36.5 in |
| SU Dim Height | 41 in |
| CTN Dim Length | 37 in |
| CTN Dim Width | 34 in |
| CTN Dim Height | 29.5 in |
| CTN Volume | 21.48 cft |
| CTN Weight | 140 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 36 × 36.5 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Black Pattern |
| Style | Contemporary |
| Collection | Motion |
Contact Us
"*" indicates required fields