Jarvis Mica Leather Power Recliner with Power Headrest
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Whether you’re a gamer, streamer, or enthusiastic napper, there’s no better place to enjoy some down time than in Jarvis leather power recliner with power headrest. No matter how you’re relaxing, this recliner will keep you comfy with Zero Gravity recline technology, which takes pressure off your body and give you a feeling of weightlessness. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ system ensures an optimal range of motion and quality that will last. A power control with built-in USB charging port independently adjusts the headrest and recline, so you can find the best angles for ultimate relaxation. High on style, this contemporary recliner is upholstered in a dark mica brown leather and features clean lines, sleek pad-over arms and decorative cross-stitching.
Product Details
| Collection | Jarvis |
|---|---|
| Features | Heavy-Duty Mechanism, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Power, and Power Headrest(s) |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 24.274 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jarvis |
Contact Us
"*" indicates required fields