Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power recliner with power headrest and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a durable burnt umber brown leather, and features a contoured seat and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. Power recline, headrest and lumbar control on the right side allows for customized comfort, and an included USB port provides convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-71 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.034 |
| Carton Weight | 150.000 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Contact Us
"*" indicates required fields