Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Timeless, traditional details meet today’s modern comfort capabilities with the Elizabeth leather power recliner. Inspired by vintage stationary furniture, this recliner features sloped, petite roll arms, curved side base rails and decorative nailhead trim reminiscent of a bygone era. A high-divide back, extended footrest and powered headrest provide support for complete relaxation. Upholstered in a buttery-soft, durable, brunette brown leather, the Elizabeth power recliner exudes elegance and luxury.
Product Details
| Collection | Elizabeth |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 297-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 28.110 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 329 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 329 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 32 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Elizabeth |
Contact Us
"*" indicates required fields
