Classic Fabric Gliding Recliner
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Classic Gliding recliner gives the Flexsteel innovative treatment. For those who appreciate a traditional flair, this recliner has a smooth manual gliding recline, plus our reinforced DualFlex Spring System for unparalleled durable relaxation. Upholstered in a high-performance fabric crafted to stand up to everyday wear, and with a sleek wooden handle control, this recliner brings style to last a lifetime.
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-70410-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 148 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Seat Cushion Options | High-Density (HC) |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Classic |
Contact Us
"*" indicates required fields