Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. Customize your comfort with adjustable recline, headrest and lumbar support, including reclining to a Zero Gravity position for a weightless experience, reducing pressure on joints. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in a smoke gray color, and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of its seat for ultimate durability. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Cup Holders, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 17.575 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 347 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
Contact Us
"*" indicates required fields