Arlo Leather Rocking Recliner
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Enjoy the soothing motion of the Arlo Rocking Recliner, available in our luxurious leather upholstery. When in the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great to help you doze off or for lulling babies. When you’re ready for a nap, use the handle in the arm to adjust the recline and get into the relaxation zone. Stay comfy, even if you’re sitting for hours, thanks to pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and provide support to your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, a contoured seat with chaise pad gives you a comfy place to kick back and unwind. Make this recliner your own by choosing from more than 50 leather or leather match options, which will continue to look great for years to come.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Contact Us
"*" indicates required fields