Aria Sedona Leather Power Recliner
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this recliner is the pinnacle of relaxation for any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Product Details
| Collection | Aria |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.854 |
| Carton Weight | 134.000 lb |
| Product Weight | 134 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
Contact Us
"*" indicates required fields