Amsterdam Leather Power Recliner – Kona Brown
SKU:
2108RE11
Category: Recliners
Tags: Brown, Classic Home, Kona Brown, Motion, Recliners, Reclining
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Amsterdam Power Recliner combines sleek modern design with ultimate comfort. Upholstered in rich, supple leather, it features clean lines and a contemporary silhouette. With its effortless power reclining mechanism, you can easily find your perfect position for relaxation. Stylish and functional, this recliner is perfect for any living space, offering both luxury and convenience.
Product Details
| Overall Dimensions | 33.5”W x 36.5”D x 39”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather |
| Colors | Kona Brown |
| Weight | 88.1 lbs |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
| Rub Count | 2000 |
| Weight | 88.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 33.5 × 39 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Kona Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Amsterdam |
Contact Us
"*" indicates required fields