Loveseat W / 4 Pillows-beige
SKU:
U3910-01-09
Category: Loveseats
Tags: Beige, Cream, Emerald Home Furnishings, Loveseats
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Celia collection livens up a traditional setting with a pop of color. The contrast of bronze nailhead trim against Saxon beige fabric highlights the elegant shapes of rolled arms and tapered solid wood legs. With the warm hues of the golden poppy storage ottoman and accent pillows, Celia proves that traditional is still stylish.
Product Details
| SU Dim Length | 65.4 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 39.4 in |
| SU Dim Height | 35.8 in |
| CTN Dim Length | 66.5 in |
| CTN Dim Width | 40.9 in |
| CTN Dim Height | 32.3 in |
| CTN Volume | 50.84 cft |
| CTN Weight | 137.72 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Toss Pillows Included | 4 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 65.4 × 39.4 × 35.8 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
Contact Us
"*" indicates required fields