U3477 Carter Loveseat W / No Pillows – Medium Gray
SKU:
U3477-01-63NP
Category: Loveseats
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Loveseats, Medium Gray
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Carter is a classic upholstery collection with clean, contemporary lines. Classic welting details outlines track arms, square back and seat cushions. Sinuous spring seat construction and individually pocketed coil cushions build in durable support, all atop black tapered block legs. Bring understated refinement and comfort to your home today with the Carter collection.
Product Details
| SU Dim Length | 61.75 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 36 in |
| SU Dim Height | 36 in |
| CTN Dim Length | 63 in |
| CTN Dim Width | 35 in |
| CTN Dim Height | 23 in |
| CTN Volume | 29.35 cft |
| CTN Weight | 102 lbs |
| Fabric | 100%Polyester |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 61.75 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | U3477 Carter |
Contact Us
"*" indicates required fields