Sofa Sets Loveseat W / 2 Pillow – Two Tone Beige / Brown Pu
SKU:
U3474-01-05
Category: Loveseats
Tags: Brown, Emerald Home Furnishings, Loveseats, Two Tone Beige/Brown
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
If comfort is at the top of your list, look no further than the southwest inspired Porter collection. The mix of variegated fabric and sleekly mottled faux leather are just the right two-toned combination, while a stitched seaming detail adds dimension and interest. Oversized cushions and luscious pillowtop arms add to the perfectly paired duet in the Porter collection.
Product Details
| SU Dim Length | 63 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 38.5 in |
| SU Dim Height | 35 in |
| CTN Dim Length | 64 in |
| CTN Dim Width | 34.6 in |
| CTN Dim Height | 22.4 in |
| CTN Volume | 28.71 cft |
| CTN Weight | 105 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Toss Pillows Included | 2 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 63 × 38.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Two Tone Beige/Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sofa Sets |
Contact Us
"*" indicates required fields