Motion Console Loveseat-black
SKU:
U7120-09-06
Category: Loveseats
Tags: Black, Emerald Home Furnishings, Loveseats, Motion, Reclining
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Navaro motion collection offers comfort and ease in a sophisticated and contemporary style. The pull of a lever reclines your seat for unwinding after a long day or kicking back to watch a movie. A beautiful charcoal gray faux leather or a soft black microsuede with topstitching detail draws you in to the most comfortable seat in your house. Maintain a stylish appearance without sacrificing comfort with Navaro.
Product Details
| SU Dim Length | 76.5 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 38.5 in |
| SU Dim Height | 38.5 in |
| CTN Dim Height | 26 in |
| Motion | Recline |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| CTN Dim Length | 76.5 in |
| CTN Dim Width | 30 in |
| CTN Volume | 34.53 cft |
| CTN Weight | 198 lbs |
| Dimensions | 76.5 × 38.5 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Motion |
Contact Us
"*" indicates required fields