Lottie Fabric Loveseat
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
For those looking for a bit more everyday elegance, there’s the Lottie loveseat. Designed to make a statement from all sides, the Lottie loveseat is the new eye-catching centerpiece for your living room. With a softly, sloping silhouette, deep track arms to cradle you atop gorgeous square-tapered legs, this loveseat brings luxury to any space. Meet the new centerpiece to your living room and your life, the Lottie loveseat.
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 42.29 |
| Carton Weight | 139 lb |
| Product Weight | 139 lb |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 62 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
Contact Us
"*" indicates required fields