Fern Fabric Loveseat
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Clean lines and a cantilevered front make the Fern loveseat a welcome addition to any home. With generous seating space from arm to arm, Fern provides plenty of roomy comfort for two people to lounge and relax together. Round tapered legs positioned directly under the narrow track arms offer a distinctively modern architectural feel to spaces. Loose back cushions with a casual pleat design and the included knife-edge accent pillows complete the on-trend look of Fern.
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 28.30 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 59 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
Contact Us
"*" indicates required fields