Clive Peppercorn Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Treat yourself to superior comfort with the Clive Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest and Lumbar. Lofty and eye-catching with its heavy thread stitching and a channeled back cushions, this black fabric loveseat delivers premium in comfort with pillow pad arms, a high-density seat cushions, and extended footrests to accommodate taller users, as well as a convenient center storage console. The power button allows you to independently adjust the headrest, footrest and lumbar support. Lay-flat recline allows you to recline back and stretch out for a snooze. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system at the heart of each seat, this loveseat is built for lasting, everyday use.
Product Details
| Collection | Clive |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Console, Cup Holders, Power Lumbar, and Lay-Flat Mechanism |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 374-00 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 52.025 |
| Carton Weight | 315.000 lb |
| Product Weight | 315 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 315 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 77 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Clive |
Contact Us
"*" indicates required fields