Uc673 5-zone Power Recliner
SKU:
UC673
Category: Lift Chairs
Tags: Gray, Lift Chairs, Reclining, Ultra Comfort
Brand: Ultra Comfort
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Rest and recharge in style and comfort with the UC673 Power Recliner by UltraCozy. This luxury recliner offers the comfort of a big recliner without the big silhouette.
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Weight Capacity | 375 lbs |
| Positioning | Infinite with tilt |
| Comfort Zone | 5 |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seat | Yes |
| Back Type | Seam |
| Removable Back Type | Bracket |
| Overall Width | 32″ |
| Overall Height | 45.5″ |
| Overall Depth (Seated) | 37″ |
| Seat Width | 22″ |
| Floor to Top of Seat | 20″ |
| Seat Depth | 21.5″ |
| Seat to Top of Back | 30″ |
| Seat to Top of Arm | 7″ |
| Distance from Wall Reclined | 22″ |
| Extension Reclined from Back of Seat to End of Foot Rest | 42″ |
| Lifetime Warranty, Chair Frame, Lift Frame, Recline Frame, Recliner Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 YR |
| Pro Rated Years 4 – 7 | Yes |
| Warranty on Mechanical Labor | 1 YR |
| Warranty on Electrical Labor | 1 YR |
| Warranty on Fabric, Foam, and Pocketed Coils | 1 YR |
| Head Rest Cover | No |
| Arm Covers | No |
| Hand Control Routing | Outside Arm |
| Heat & Massage Available | No |
| Articulating Headrest Available | Standard |
| Adjustable Lumbar Available | Standard |
| Foot Rest Extension Available | No |
| USB Charging Port | Outside Arm |
| Battery Backup | Yes |
| Place of Origin | China |
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 45.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
Contact Us
"*" indicates required fields