Clive Clove Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Treat yourself to superior comfort with the Clive Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar. Lofty and eye-catching with its heavy thread stitching and a channeled back cushion, this brown fabric lift chair delivers premium in comfort with pillow pad arms, a high-density seat cushion, and extended footrest to accommodate taller users. The hand-held power control allows you to independently adjust the lift assistance, headrest, footrest and lumbar support. Lay-flat recline allows you to recline back and stretch out for a snooze. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system at the heart of the seat, this recliner is built for lasting, everyday use. Complete with a side storage pocket and USB port for charging electronics, upgrade your space with Clive.
Product Details
| Collection | Clive |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Charging Ports Included, Lay-Flat Mechanism, and Big & Tall |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 374-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.298 |
| Carton Weight | 164.000 lb |
| Product Weight | 146.000 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Clive |
Contact Us
"*" indicates required fields