Carter Cappuccino Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. This piece features triple power and our Zero Gravity mechanism, allowing you to customize the recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a zero-gravity position for the ultimate comfort experience. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in two color choices. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 179.000 lb |
| Product Weight | 179 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
Contact Us
"*" indicates required fields