Walter Swivel Accent Chair – Flax
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sink into the Walter Swivel Chair, where comfort meets modern sophistication. Wrapped in soft polyester fabric and detailed with biscuit tufting, this chair swivels effortlessly, adding both style and function to your living space. Its inviting silhouette makes it the perfect statement piece for moments of relaxation. Available in Flax and Heathered Gray.
Product Details
| Overall Dimensions | 38”W x 35”D x 28.5”H |
|---|---|
| Materials | 18% Viscose, 82% Polyester |
| Colors | Flax |
| Weight | 76.06 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.5″ |
| Seat Width | 31″ |
| Seat Depth | 24.5″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 27″ |
| Functionality | Swivel |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 76.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 38 × 28.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flax |
| Style | Contemporary |
| Collection | Walter |
Contact Us
"*" indicates required fields