U3947 Cecily Wood Trim Swivel Accent Chair – Floral
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Cecily draws quiet attention with its balanced blend of structural and tailored shapes. Starting with a solid wood floating base, soft, cream-colored fabric covers the uncluttered lines and clean silhouette of the sofa, loveseat, and chair. Swivel chairs in floral and windowpane patterns are trimmed on all edges with shapely wood for stylish accessories. Completing the ensemble is a coordinating ottoman with hidden storage and castors to glide with ease. The Cecily collection will be the belle of your room with its transitional appeal.
Product Details
| SU Dim Length | 34.7 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 31.5 in |
| SU Dim Height | 32.3 in |
| CTN Dim Length | 36.2 in |
| CTN Dim Width | 32.3 in |
| CTN Dim Height | 33 in |
| CTN Volume | 22.33 cft |
| CTN Weight | 92 lbs |
| Motion | Swivel |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coils |
| Leg Material | Metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 34.7 × 31.5 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Floral |
| Style | Transitional |
| Collection | U3947 Cecily |
Contact Us
"*" indicates required fields