Thilda Upholstered Accent Chair – Gray
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Thilda Accent Chair boasts a chic appeal with its elegant, pleated corners and polyester fabric, creating a contemporary look. Its round legs and modern, rounded design bring a sense of fluidity and style to any room. This chair effortlessly combines comfort with eye-catching details, making it a perfect addition for those looking to elevate their space with modern elegance and refined charm.
Product Details
| Overall Dimensions | 39”W x 39”D x 31”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester,Rubber Wood |
| Colors | Gray |
| Weight | 59.52 lbs |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 39″ |
| Seat Depth | 24″ |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Materials | 100% Polyester,Rubberwood |
| Weight | 59.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 31 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Thilda |
Contact Us
"*" indicates required fields