Sofa Sets Chair-gray Stripe
SKU:
U3445-02-13
Category: Chairs
Tags: Chairs, Emerald Home Furnishings, Gray, Gray Stripe
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by contemporary coastal living, the Elsbury collection creates easy elegance in your home. The collection has an updated silhouette and clean lines with a nod to classic roots. Fixed cushions keep things simple and comfortable. Freshen up your home with the Elsbury collection.
Product Details
| SU Dim Length | 44 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 34 in |
| SU Dim Height | 35 in |
| CTN Dim Length | 43.5 in |
| CTN Dim Width | 35 in |
| CTN Dim Height | 25 in |
| CTN Volume | 22.03 cft |
| CTN Weight | 71 lbs |
| Fabric | 27% Polyester, 36% Rayon, 24% Linen, 6% Acylic, 7% Cotton |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 44 × 34 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Stripe |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sofa Sets |
Contact Us
"*" indicates required fields