Sofa Sets Armless Accent Chair-dark Grey
SKU:
U3164-15-53
Category: Chairs
Tags: Chairs, Dark Grey, Emerald Home Furnishings, Gray
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The stylish, tufted Hutton II collection will add sophistication to any room. The plush fabric cover has generous button tufting and brushed nailhead trim. The tapered wooden bun legs and coordinating accent pillows add to its uniqueness and style. Matching accent chairs, chaise, and large square cocktail ottoman allow for many different group arrangements with the Hutton II collection.
Product Details
| SU Dim Length | 26.7 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 36.6 in |
| SU Dim Height | 36.4 in |
| CTN Dim Length | 27.25 in |
| CTN Dim Width | 34.5 in |
| CTN Dim Height | 29 in |
| CTN Volume | 15.78 cft |
| CTN Weight | 43 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 26.7 × 36.6 × 36.4 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Sofa Sets |
Contact Us
"*" indicates required fields