Roba Upholstered Swivel Lounge Chair – Zinc
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Roba Lounge Chair features soft polyester fabric with biscuit tufting, adding texture and comfort. Its swivel design allows for flexible movement, making it ideal for a modern living space. The inviting shade and cozy upholstery create a warm, relaxed atmosphere, while the sleek lines and contemporary style elevate your room’s design.
Product Details
| Overall Dimensions | 34”W x 41”D x 34.5”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Black |
| Weight | 59 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17″ |
| Seat Width | 34″ |
| Seat Depth | 24″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Functionality | Swivel |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 34.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Roba |
Contact Us
"*" indicates required fields