Reyna Upholstered Accent Chair – Black/white
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Reyna Chair offers a perfect blend of contemporary design and comfort. With its bold, curved wood frame and plush upholstered seat, this chair adds a modern yet inviting touch to any living space. Its sturdy build and stylish aesthetics make it a standout piece for both form and function.
Product Details
| Overall Dimensions | 30”W x 34.5”D x 32.3”H |
|---|---|
| Materials | 84% Polyester,16% Wool,Rubber Wood |
| Colors | Black/White |
| Weight | 58 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 23.5″ |
| Seat Depth | 20.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Back Cushion Composition | Foam Feather & 100% Synthetic Fiber |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 24″ |
| Rub Count | 45,000-50,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Materials | 84% Polyester,16% Wool,Rubberwood |
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 30 × 32.3 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Black/White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Reyna |
Contact Us
"*" indicates required fields