Pennington Accent Chair
SKU:
7584-LR-805
Category: Chairs
Tags: Bassett Mirror Company, Black, Chairs
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Pennington Accent Chair features a modern influenced silhouette with a separate seat and seat back set on a matte black iron frame. The heavily textured walnut fabric is 100% polyester for durability and features deep plush padding. Finish: matte black, walnut fabric. Material: iron, polyester.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Walnut & Matte Black |
| Material | Iron/Foam/Polyester |
| Style | Modern, Transitional |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Seat Height | 18.25″ |
| Seat Dimensions | 21.25x26x18.25 |
| Chair Back Height | 33.50″ |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 92.60 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Modern silhouette with separate seat and back on a matte black iron frame | Yes |
| Upholstered in heavily textured, durable 100% polyester walnut fabric | Yes |
| Deep plush padding ensures comfort and support | Yes |
| Combines stylish design with robust materials for lasting use | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 33 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Modern, Transitional |
| Collection | Pennington |
Contact Us
"*" indicates required fields