Norman Swivel Accent Chair – Blue
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Norman Accent Chair features a beautifully crafted ash wood frame with paper rope detailing for added texture and character. Its swivel design offers both comfort and convenience, making it a functional and stylish addition to any room. Perfect for creating a cozy, welcoming atmosphere, this chair combines natural materials and thoughtful design, providing a relaxed and homely feel to your space. Available in Blue and Almond Cocoa.
Product Details
| Overall Dimensions | 32”W x 29”D x 33”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Ash Wood, Paper Rope |
| Colors | Blue |
| Weight | 68.2 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.69″ |
| Seat Width | 24″ |
| Seat Depth | 20″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Back Cushion Composition | 100% Synthetic Fiber |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 23.62″ |
| Functionality | Swivel |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 68.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 32 × 33 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Blue |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Norman |
Contact Us
"*" indicates required fields